12. Festyn lotniczy w Siemirowicach    Dużą atrakcją była możliwość zwiedzenia jednostki Lotnictwa Marynarki Wojennej w Siemirowicach podczas pikniku lotniczego. Jest to lotnisko macierzyste 44 Bazy Lotnictwa Morskiego Marynarki Wojennej. Nie mogło mnie tam zabraknąć!

Na miejscu zastałem tłumy przyjezdnych. Tak duże zainteresowanie trochę przerosło wojskowych, ponieważ było za mało autobusów dowożących ludzi przybyłych samochodami, spod bramy na płytę lotniska. Powstała nawet kilkusetosobowa nerwowa kolejka, szczególnie w drodze powrotnej. W stronę marynarzy sypały się niechlubne uwagi.
Nas - grupy rowerzystów - kolejka nie dotyczyła ponieważ mogliśmy wjechać rowerami do samego miejsca pokazów. Byłem wraz z kolegami, gośćmi lęborskich rowerzystów i rowerzystek.
Było co podziwiać. Najciekawszą częścią były pokazy dynamiczne. Prezentowały się helikoptery wyczyniające najróżnorodniejsze akrobacje w powietrzu, podziwiane dotychczas na filmach wojennych. Brały w nich udział śmigłowce Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej Sh – 2G Kaman z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, a także Mi – 14 PŁ stacjonujący w Darłowie. Kaman to amerykański morski śmigłowiec wielozadaniowy. Może służyć do wykrywania i atakowania okrętów podwodnych i nawodnych. Jego cztery egzemplarze znajdują się na wyposażeniu polskiej Marynarki Wojennej. Był też kilkakrotny przelot samolotów SU-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Piloci z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego wzięli też udział w konkurencji zrzutu tratw ratunkowych na celność, do celu naziemnego. Worki symulujące tratwy ratunkowe, zostały zrzucane z samolotów An-28 Bryza lecących na wysokości 150 m z prędkością 200 km/h.
Na koniec odbył się pokazy modeli latających sterowanych radiem. Aż wierzyć się nie chciało, że takie ewolucje można prezentować w rzeczywistości, a nie tylko na filmach rysunkowych. Cały czas dostępne do zwiedzania były samoloty i helikoptery, w tym historyczny już LIM-6 bis, zaprezentowany po raz pierwszy na wystawie naziemnej. Latał on dawniej w siemirowickim pułku. Teraz przechodzi prace renowacyjne, mające na celu przywrócenie mu dawnego wyglądu. Samoloty Lim stacjonowały w Siemirowicach do początku lat 90tych.
Na płycie lotniska stały również śmigłowce: Mi -2, Mi – 14  SH – 2G Kaman
(o udźwigu 14 ton), współczesna patrolowa Bryza M 28 1R oraz sprzęt Dywizjonu Rakietowego miejscowej bazy, a także sprzęt obsługi lotniczej i straży pożarnej.
Więcej zdjęć jest tutaj
Comments